Najbliższa wycieczka:

Do pobrania:

Terminarz wycieczek
Sprawozdanie z wycieczki

Używasz przestarzałej przeglądarki Internet Explorer 6, dlatego niektóre elementy strony mogą być niewyświetlane lub wyświetlane niepoprawnie.

Dzieje KTK "Lubuszanie '73" Zielona Góra

Rok powstania klubu zawiera się w jego wdzięcznej nazwie. I chociaż historycznie Zielona Góra przez wieki związana była ze Śląskiem to nazwa Lubuszanie w piękny sposób oddaje oblicze klubu, którego powołaniem jest zachęta do uprawiania turystyki i poznawania historii, zabytków i przyrody zielonogórskiej krainy.

Dziś trudno już dotrzeć do początków zwłaszcza tych pisanych. Wiadomo, że pomysł zawiązania klubu powstał wśród rowerzystów zielonogórskich i głogowskich. Znane są dokumenty świadczące o współpracy Lubuszan z głogowskim klubem „Dziadoszanie”. Pierwszym prezesem klubu był Horacjusz Przewoźnik.

Jak to w życiu bywa również dzieje naszego klubu wiodły przez wzloty i upadki. Po pierwszym okresie rozwoju, entuzjazm osłabł i praktyczna działalność klubu ustała. W latach osiemdziesiątych próby ożywienia klubu podjął się następny prezes Henryk Kowala, którego w roku 1989 zastąpił Mieczysław Śmiałek. Choć lata osiemdziesiąte nie napawały optymizmem to w tym okresie przeprowadzano klika niezapomnianych, cyklicznych imprez np. zloty wojewódzkie, złoty rodzinne czy trwające do dziś popularne wycieczki sobotnio-niedzielne. Oprócz wymienionych dwóch prezesów barwnymi postaciami tamtych lat byli: Wojciech Kasprzak, Benedykt Rudnicki, Bogdan Kurkiewicz, Dariusz Ptasznik, Leszek Musiałowski.

Wiatr historii lat dziewięćdziesiątych, a pewnie i los sprawiły iż klub znalazł się dołku. Zmieniły się sposoby organizowania i finansowania imprez turystycznych. W klubie nastąpiła „zmiana warty” dawna kadra powoli odchodziła, a nowych twarzy z pomysłami i chęcią do społecznego działania brakowało. Przysłowiowym gwoździem do trumny była dwukrotna nieudana próba zorganizowania zlotu wojewódzkiego w podzielonogórskiej Ochli w 1990 roku. Raz przeszkodziła pogoda, później nie dopisali uczestnicy. Od tej pory jedynym choć ważnym punktem działalności klubu była kontynuacja jednodniowych wycieczek.

Na początku 1993 roku odbyły się kolejne wybory do władz klubu. W zebraniu uczestniczyło zaledwie 8 osób. Wybrano nowe władze klubu. Stanowisko prezesa objął Krzysztof Gawryluk, skarbnika Paweł Kaleta, a sekretarzem został Wojciech Kasprzak. Klub zaczynał praktycznie od zera finansowego i organizacyjnego. Przyjęto taktykę małych kroków. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Systematycznie wzrastała liczba członków klubu. Uporządkowano wiele spraw. W roku 1995 przyjęto wewnętrzny regulamin klubu rozpoczęto organizować imprezy kilkudniowe, co sprzyjało powstawaniu sympatycznej atmosfery i przyjacielskich więzi. Zmieniono sposób przeprowadzania spotkań klubowych, na których panowała towarzyska atmosfera, a sprawy papierkowe ograniczono do niezbędnego minimum. Klub pozyskał przychylność sponsorów, dzięki którym można było wzbogacić i uatrakcyjnić organizowane imprezy. Dzięki organizacji zlotów winobraniowych „Lubuszanie” zasłynęli w Polsce. Od 1997 roku członkowie naszego klubu występują w gustownych i profesjonalnych strojach kolarskich. Również w tym samym roku odbyły się kolejne wybory. Prezesem ponownie został Krzysztof Gawryluk, jego zastępcą Jerzy Nabijacz, sekretarzem Lilianna Czarnecka, a skarbnikiem Leopold Runowicz. W tym czasie klub jest już zwarty i posiada stałe grono wiernych członków i sympatyków, stale się rozrastając. Odbywa się rozpoczęty w ...1990 roku VIII zlot wojewódzki w Nowym Jaromierzu. Rok później organizowany jest rajd z okazji 25–lecia powstania klubu oraz VI Ogólnopolski Kolarski Zlot Winobraniowy w Przytoku. Po latach „wielkich czynów” nadchodzi czas lekkiego odpoczynku. Zawieszona zostaje organizacja zlotów winobraniowych choć „Lubuszanie" nadal prężnie działają i stale wychodzą z nowymi propozycjami.

Ostatnie wydarzenia to wybory do władz klubu, które odbyły się 13.12.2000r. Nowym prezesem został Adam Łochowski, jego zastępcą Tomasz Ignasiak, sekretarzem Henryka Strzelczyk, skarbnikiem Marek Jabkowski a ustępujący prezes – Krzysztof Gawryluk został rzecznikiem klubu.

Dziś klub liczy ponad 40 członków i znany jest w regionie i w Polsce ze swojej pożytecznej działalności i panującej w nim ciepłej, rodzinnej atmosfery.

A najnowszą historię tworzy umykający czas i współtowarzysze naszych podróży. Może więc warto dołączyć by przeżywając niezapomniane przygody zapisywać kolejne karty dziejów Lubuszan.

Rzecznik Klubu
Krzysztof Gawryluk